نوشتن دیدگاه

علائم و درمان پوکی استخوان

درمان پوکی استخوان بر اساس روایات و احادیث پزشکی توسط حضرت آیت الله شیخ عباس تبریزیان، پدر طب اسلامی:

 

– بعلت نوع تغذیه خانم ها بیشتر از آقایان در معرض آن هستند

 

▫️درمان

1- سویق (رجوع کنید به مبحث سویق)

نکته: خانم های باردار درمصرف سویق زیاده روی نکنند.

2- شیر مخصوصا شیر گاو. (رجوع کنید به مبحث شیر)

3- گوشت مخصوصا گوشت گوسفند. (رجوع کنید به مبحث گوشت)

4- انجیر

5- برگ چغندر. (رجوع کنید به مبحث چغندر)

6- مصرف پودر هسته سنجد و سویق آن. (رجوع کنید به مبحث سویق و مبحث سنجد)

7- برنج (سبب تقویت استخوان میشود-رجوع کنید به مبحث برنج)

 

?روایات:

– پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) می‌فرمایند: «گوشت و شیر، گوشت را می‌رویانند و استخوان را تقویت می‌کنند.» دعائم الإسلام، قاضی نعمان مغربی، ج۲، ص۱۴۵.

– البته گوشت گوسفند و شیر گاو در روایات توصیه شده‌اند.

– ابوالحسن اصفهانی روایت می‌کند: «نزد امام صادق (علیه السلام) بودم، مردی به امام عرض کرد من بدنم ضعف دارد، امام فرمودند از شیر استفاده کن زیرا شیر گوشت را می‌رویاند و استخوان را تقویت می‌کند.»  المحاسن، احمد بن محمد بن خالد البرقى، ج۲، ص۴۹۲.

– امام رضا (علیه السلام) می‌فرمایند: «انجیر بوی بد بدن و دهان را برطرف می‌کند و استخوان را تقویت می‌کند و سبب رویش مو می‌شود و بیماری‌ها را برطرف می‌کند تا جایی که نیاز به دارو نداشته باشید.» المحاسن، احمد بن محمد بن خالد البرقى، ج۲، ص۵۵۴.

– امام رضا (علیه السلام) می‌فرمایند: «بر شما باد برگ چغندر، زیرا بر کناره‌ی رود بهشت می‌روید، و در آن درمان بیماری‌ها است، و استخوان را درشت می‌کند، و گوشت را می‌رویاند.» البته بهترین برگ چغندر آن است که ریشه ندارد و تمام مواد آن در برگ قرار گرفته. المحاسن، احمد بن محمد بن خالد البرقى، ج۲، ص۵۱۹.

– امام صادق (علیه السلام) می‌فرمایند: «سنجد گوشتش، گوشت را می‌رویاند و استخوانش (هسته‌اش)، استخوان را می‌رویاند و پوستش، پوست را می‌رویاند» الاصول من الکافي، شیخ کلینی، ج۶، ص۳۶۱.

– اگر کل سنجد را پودر کنند باعث چاقی می‌شود و اگر بخواهند مخصوص استخوان استفاده کنند باید پودر هسته آن را مصرف کنند، همچنین مصرف آن با شیر بسیار خوب است.

 

(استاد تبریزیان)

❌ تمام مطالب سایت انحصارا و برای اولین بار توسط تیم کانال طب جامع شیعی بصورت کاملا کاربردی تدوین شده است لذا هر نوع کپی برداری بدون ذکر منبع (سایت طب شیعه: tebeshie.ir) شرعا جایز نیست و بهیچ عنوان نسبت به این کار راضی نیستیم.

?کانال ما در تلگرام

اینستاگرام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *